AMF_7184 (249 of 376).NEF

Oscarowy ,,Witaj w klubie” po raz pierwszy w telewizji

Luty 27, 2015
3 452 wyświetleń

CANAL+ zaprasza na oparty na faktach „Witaj w klubie”, dramat w reżyserii Jean-Marca Vallée. Był to jeden z najlepszych filmów walczących o Oscary® 2014 – zdobył aż trzy Nagrody Akademii®, w tym dwie za fenomenalne role Matthew McConaugheya (pierwszoplanowa) i Jareda Leto (drugoplanowa). „Witaj w klubie” będzie ostatnią produkcją pokazaną w ramach lutowego cyklu filmów oscarowych w CANAL+ w sobotę, 28 lutego o 21:00.

AMF_7385 (67 of 317).NEF

Nominowany do 6 Oscarów 2014 film w reżyserii Jean-Marca Vallée jest opowieścią o Ronie Woodroofie (w tej roli rewelacyjny Matthew McConaughey), który w 1985 roku dowiedział się, że zostało mu 30 dni życia. Przez kolejne 7 lat walczył z AIDS, testując na sobie alternatywne, nielegalne w USA formy terapii. Pod wpływem śmiertelnej choroby z egoisty i homofoba zmienił się w społecznika. Walczył o prawa pacjentów, w tym o dostęp do alternatywnych kuracji. W tym celu przyswoił encyklopedyczną wiedzę na temat leków przeciwwirusowych, prób klinicznych i patentów, a także przepisów FDA (Federalny Urząd Żywności i Leków) oraz wyroków sądowych. Zmarł w 1992 roku.

Scenariusz „Witaj w klubie” przez 20 lat nie wzbudzał zainteresowania producentów. Ostatecznie tekst Craiga Bortena i Melisy Wallack trafił w ręce Jean-Marca Vallée („C.R.A.Z.Y”, „Młodej Wiktorii”, „Café de Flore”), któremu udało się przenieść go na ekran za skromną sumę 5 mln dolarów. Ciekawostką jest, że nagrodzone Oscarem za charakteryzację Adruitha Lee i Robin Mathews miały w ramach tego budżetu do dyspozycji zaledwie 250 dolarów!

Do głównej roli zaangażowano Matthew McConaugheya. Po świetnych występach w „Uciekinierze”, „Pokusie” „Wilku z Wall Street” i serialu „Detektyw” McConaughey przypieczętował kreacją Woodroofa renesans swojej kariery. Zdobył za nią nie tylko Oscara, ale także Złoty Glob i Independent Spirit Award. Na potrzeby „Witaj w klubie” schudł ponad 21 kilogramów i porzucił eksploatowany dotychczas z sukcesem wizerunek uwodziciela. Na planie partneruje mu równie anorektyczny (schudł do roli 14 kg) Jared Leto, dla którego był to powrót na do aktorstwa po 5 latach. Udało mu się stworzyć wyrazistą postać, łączącą w wiarygodny sposób komizm z tragizmem. Podobnie jak McConaughey otrzymał za swoją kreację m.in. Oscara, Złoty Glob i Independent Spirit Award. To piąty taki przypadek w historii Oscarów, kiedy aktor pierwszo- i drugoplanowy zdobywają jednocześnie Nagrodę Akademii. Takim duetem aktorskim mogą pochwalić się ponadto takie filmy, jak „Idąc moja droga” (1944), „Najlepsze lata naszego życia” (1946), „Ben Hur” (1959) i „Rzeka tajemnic” (2003).

WYBRANE CYTATY O FILMIE „WITAJ W KLUBIE”
„Realistyczny, surowy wizualnie i pełen żywiołowego humoru, który ratuje go przed nadmiernym sentymentalizmem” – o „Witaj w klubie” „The Huffington Post”.
„Tak jak Ron, pochodzi on z Dallas, jest przystojny i ma ten błysk w oku. Ma też wewnętrzną siłę i inteligencję, którą posiadał Ron, połączoną z charyzmą kowboja i duchem walki” – producentka Robbie Brenner o wyborze Matthew McConaugheya.

„Chociaż największą uwagę zwraca jego drastyczna utrata wagi do filmu, do którego przeobraził się w worek kości, mamy tu do czynienia z kreacją postaci na najwyższym poziomie” – o Matthew McConaugheyu „Hollywood Reporter”.