Długie krzesło

Luty 18, 2015
1 646 wyświetleń

Inspiracją do współczesnych wersji szezlongów są meble z początku XVIII wieku, jednak nowoczesne wersje tych mebli wypoczynkowych są bardziej ergonomiczne i zapewniają więcej komfortu.

Pierwsze szezlongi były formą pojedynczej leżanki z oparciem lub wydłużonego fotela lub krzesła. Sama nazwa tego mebla oznacza z francuskiego dosłownie „długie krzesło”. Szezlongi służyły do dziennego wypoczynku, ale były ustawiane także w salonach i bibliotekach. Zyskały na popularności we Francji na początku XVII w. Oprócz komfortowego siedziska były też elementem niezwykle ozdobnym. I ta cecha do dziś została zachowana.

- Szezlongi wracają do naszych mieszkań. W zależności od stylu, który wybierzemy mogą być alternatywą dla fotela lub niewielkiej kanapy. Dobrze się sprawdzają w salonikach telewizyjnych i przestrzeniach, gdzie najczęściej przebywamy. Nawet duży i reprezentacyjny salon może być doskonałym miejscem do ustawienia takiego mebla. Szezlong nie musi pasować kolorystycznie do sofy czy narożnika. Często traktuje się go jak ozdobę, dodatek który może mieć wyrazistą barwę lub fakturę materiału. – mówi Piotr Leżoń z salonu Agata Meble.

Erogonomia siedzenia

Nowocześnie zaprojektowane szezlongi pozwalają wypoczywać w komfortowej półleżącej pozycji z lekko ugiętymi kolanami. Dzięki temu swobodnie możemy czytać lub oglądać telewizję bez obciążania kręgosłupa i mięśni szyi. Przykładami są modele BIBI oraz RELAX 90. To meble bardzo ergonomiczne w kształcie, a dzięki skórzanemu obiciu bardzo trwałe i stylowe. Wyprofilowane stalowe nóżki nadają całej konstrukcji lekkości i nowoczesnego kształtu. Oba modele dostępne są w salonach Agata Meble.