484E1FA5

Trendy w aranżacji i organizacji biur

Luty 17, 2015
1 740 wyświetleń

Firmy coraz częściej dostrzegają, że odpowiednia aranżacja przestrzeni w miejscu pracy wywiera pozytywny wpływ na efektywność oraz zadowolenie pracowników. Przestrzeń biurowa staje się bardziej zróżnicowana, by wspierać wykonywanie zadań o różnym charakterze.  

Według raportów branży budownictwa biurowego, w Polsce w 2014 roku powstało 600 000 m² powierzchni biurowych. Rozwiązania aranżacyjne nowych wnętrz odzwierciedlają globalne trendy, które rozpowszechniają się również Polsce. Biura przestają być postrzegane wyłącznie jako przestrzeń potrzebna pracownikowi do wykonywania określonych czynności służbowych – coraz większego znaczenia nabierają indywidualne potrzeby osób zatrudnionych w firmie. Nowoczesna aranżacja przestrzeni biurowej uwzględnia fakt, że w ciągu dnia pracownicy wykonują wiele czynności, których efektywna realizacja wymaga różnych, nieraz wykluczających się warunków.

Tradycyjne stanowiska pracy odchodzą do przeszłości 

Zaobserwowano, że pracownicy spędzają średnio 50% swojego czasu poza biurkiem, a większość zadań które wykonują przy nim, wykonaliby lepiej w innym miejscu. Z tego powodu w nowoczesnej aranżacji biura ogranicza się przestrzeń zajmowaną przez standardowe stanowiska pracy w postaci biurek. Wiele firm decyduje się na system „shared desking”, gdzie biurek jest mniej niż pracownikówi nie są one przypisane do konkretnych osób. Biurka są też często węższe i ustawione w mniejszej odległości od siebie.

Sprawna komunikacja: kluczowy element w aranżacji nowoczesnego biura 

Nowoczesne biura promują bezpośrednie rozmowy, jako najszybsze i najbardziej efektywne formy komunikacji między pracownikami. Często sprawy omawiane w kilkunastu mailach można sfinalizować pięciominutową rozmową. Dlatego w centralnej części biur, np. wzdłuż stanowisk pracy, umieszcza się kanapy, punkty z ekspresami do kawy – wszystko, co może zachęcić pracowników
do rozmowy w bardziej swobodnej atmosferze.

W stronę Natury

Nowe koncepcje aranżacji zakładają stworzenie w biurach warunków zbliżonych do tych, jakie panują na zewnątrz. Nie bez powodu. Badania wskazują, że umieszczenie roślin w biurze może zwiększyć produktywność pracowników nawet o 15%*. Dostęp do okna i dziennego światła może przełożyć się na jakość snu oraz wydłużyć czas spania w nocy o średnio 46 minut, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia**. Dlatego w biurach A.D 2015 znajduje się coraz więcej zieleni,
a wykorzystane oświetlenie jest możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego.

 

Ciszej i bardziej komfortowo

W nowoczesnym biurze dużą rolę odgrywa także środowisko akustyczne, które wpływana jakość i komfort pracy. Praca w hałasie rozmów może obniżyć poziom efektywności pracownika nawet o 50%***, nie wspominając o negatywnym wpływie na jego samopoczucie. To właśniena hałas najczęściej narzekają pracownicy biur w aranżacji open space, nawet tych znajdujących się w nowoczesnych budynkach biurowych****. By ograniczyć propagację hałasu między stanowiskami pracy i poszczególnymi strefami, biura wycisza się przy pomocy sufitów akustycznych i paneli ściennych.

Egalitarnie

Coraz częstszą praktyką staje się również rezygnacja z oddzielnych gabinetów dla kadry menedżerskiej. Praca w jednej przestrzeni ułatwia dostęp do menedżerów, przyspiesza transfer wiedzy i podejmowanie decyzji. Pomaga przełamać bariery związane z hierarchią w firmie.

W dłuższej perspektywie sprzyja to budowaniu głębszego wzajemnego zaufania i usprawnieniu funkcjonowania całej firmy.

Źródła:

*Nieuwenhuis, M., Knight, C., Postmes, T., Haslam, S. A. (2014). The relative benefits of green versus

lean office space: Three field experiments. Journal of Experimental Psychology:

Applied, 20(3), 199-214

**Boubekri, M., Cheung I., Reid, K. i in. (2013). Impact of Workplace Daylight Exposure on Sleep,

Physical Activity, and Quality of Life,”

***Altomonte, S., Schiavon, S. (2013) Occupant satisfaction in LEED and non-LEED certified buildings.

****Evans Johnson, Cornell university, 2000, „Stress and Open-Office Noise”, Journal of Applied

Psychology, 2000.