Biura w Hongkongu nawet kilkanaście razy droższe niż w Warszawie

Biura w Hongkongu nawet kilkanaście razy droższe niż w Warszawie

Luty 13, 2015
1 580 wyświetleń

68 tys. USD – aż tyle wart jest metr kwadratowy biura w hongkońskim drapaczu chmur. Jest to najwyższy wynik w rankingu najdroższych biur, który stworzył Knight Frank. Wspomniana kwota przy kursie z 6 lutego 2015 roku (3,64) oznacza wydatek na poziomie 248 tys. zł na zaledwie metr powierzchni biurowej. Dla porównania szacunki Lion’s Bank sugerują, że wspomniana kwota to równowartość nawet kilkunastu metrów najwyższej jakości biura w Warszawie.

Porównanie to pokazuje jak firmy wysoko cenią unikalne powierzchnie będąc w stanie płacić wysokie stawki za wynajem biur w drapaczach chmur. To przecież od dochodów generowanych przez biurowiec zależy wartość takich nieruchomości. Motywacją dla najemców jest oczywiście prestiż, który daje lokowanie siedziby firmy na wysokim piętrze budynku, z którego okien rozpościera się widok zbliżony do tego obserwowanego przez pilotów samolotów. Z szacunków Knight Frank wynika, że w takich miastach jak Londyn czy Hongkong najemcy są skłonni zapłacić 15-20% więcej za wynajem najwyższych pięter w wysokościowcach.

Za Hongkongiem w rankingu miast o najdroższych biurach w drapaczach chmur uplasowało się Tokio. Tam metr kwadratowy wyceniono na 45 tys. USD. Trzecie miejsce przypadło w udziale powierzchniom na Manhattanie wycenionym na 32 tys. USD za m kw. Pierwsze w zestawieniu miasto europejskie zajęło dopiero czwarte miejsce w rankingu. Chodzi tu o Londyn, a dokładnie londyńskie City, gdzie powierzchnie biurowe na najwyższych piętrach prestiżowych budynków warte są nawet 26 tys. USD.

Niska lokata zajęta przez kraj europejski nie powinna dziwić. Trzeba bowiem pamiętać, że wznoszone na starym kontynencie drapacze chmur nie należą do najwyższych, a to od wysokości budynku w dużej mierze zależeć może jego wycena.

Na polu najwyższych budynków na świecie w ostatnich latach prym wiodą kraje arabskie (Burj Khalifa, mierzący 828 m, to obecnie najwyższy budynek na świecie) i azjatyckie (Shanghai Tower 632 m), a pozycji swej broni USA (One World Trade Center 541 m).


LICZBA TYGODNIA:

367 mld zł

        

tyle warte są wszystkie mieszkania w Warszawie – wynika z szacunków Lion’s Bank